Siz Ne Görüyorsunuz Bilmem Ama!


tukenmez_kalem

Bu görseli sorduğum çoğunluğu öğrenci arkadaşlardan ilginç cevaplar aldım. Bukelamun gözünden tutunda, mermiye kadar farklı nesnelere benzetildi.

Fakat bazı arkadaşlar zorlanmadan bunun bir tükenmez kalem ucunun yakından çekilmiş bir fotoğrafı olduğunu hemen bildi.

Yukarıdaki görseli ilk gördüğümde tükenmez kalem olduğunu farketmem fazla uzun sürmedi fakat bana daha önceden duyduğum bir hikayeyi hatırlattı.

Amerikanın Uzay Macerası

Rahmetli başkan Kenedy Aya çıkma hedefini açıklayıp Ulusal Uzay Programını başlattığında bilim adamları hemen çalışmaya koyuldular. Bildiğimiz Ay Yürüyüşüyle sonuçlanan bu süreçte bir çok sorunla karşılaştı bilim adamları(yeni moda tabiriyle Bilim İnsanları).

Bu sorunlardan belki de en umulmayanı kalem ihtiyacıydı. Astronotların uzayda yani yer çekimsiz ortamda yazabilmelerini sağlayacak bir “kalem” e ihtiyaçları vardı. Mevcut kalemler dolma kalem olarak yani mürekkebin yer çekimi sayesinden kağıda akması mantığıyla çalışıyordu. Fakat uzayda yer çekimi olmayacağından dolma kalemler tamamen kullanışsızdılar. Bu sorunu çözmek için ayrı bir program başlatıldı ve tüp içindeki mürekkebi akıtmak için yer çekimine ihtiyaç duyulmayan bir kalem üzerinde çalışmalar yapıldı. 2 milyon dolar gibi bir maliyetle bizim bildiğimiz “Tükenmez Kalem” icat edildi. Bizim şimdi 10 tanesini 1 tl ye alabildiğimiz sıradan tükenmez kalem. 

Ucunda bilye bulunan bu kalem kağıt üzerinde hareket ederken kanalda bulunan mürekkebi arkadan öne hareket ettirerek yazma işlemini gerçekleştirebiliyordu dolayısıyla yer çekimi ihtiyacı ortadan kalkmış oluyordu.

Dünaynın İlk Bilim Kurgu Filmi - Aya Yolculuk

Dünaynın İlk Bilim Kurgu Filmi – Aya Yolculuk

Sadece Kalem Değil

Amerikanın uzay mücadelesi veya bugüne kadar karıştığı ne kadar çatışma varsa dünyanın hep kazanımları olmuştur. Eğer o dönem tükenmez kalem işi bukadar ciddiye alınmamış olsaydı şimdi belki hala dolma kalemlerle işimizi görmeye çalışıyorduk.

Hatta bilgisayarın tarihçesini incelediğimizde yine Amerika uzay çalışmalarının büyük bir adım olduğunu ve günümüzde bilinen haliyle (mönitör ve klavye) bilgisayarların o dönemde yapılan milyonlarca dolarlık yatırımlarla şekillendiğini görüyoruz.

eski-bilgisayarlar-2

Peki Sen Ne Görüyorsun Hoca

Dediğinizi varsayarak asıl konuya girmek istiyorum. Yukarıdaki görsele baktığımda artık aklıma gelenler şunlar:

  1. Kendimize yüksek hedefler koyduğumuzda karşımıza hiç beklenmeyen engeller çıkabiliyor.
  2. Karşımıza çıkan bu engellerin bizi durdurmasına izin vermemeliyiz.
  3. Koyduğumuz yüksek hedefler doğrultusunda yaptığımız çalışmalar, eğerki biz hedefleri gerçekleştirememiş bile olsak bize büyük katkılar sağlamaktadır.

Neil Amstrong’ un meşhur ay yürüyüşünü ve onun film hilesi olduğunu iddia edenleri hatırlarsınız. Aslına bakarsanız olay gerçek olmasa bile adamların yaptığı çalışmaların sonucunda dünyaya sağlanan katkılar bence daha kıymetli.

Sonuçta belirlenen uzak hedefe giden yolda karşılaşılan beklenmedik sorunlarla mücadele edilerek bir sürü kazanımlar sağlanmıştır.

İşte benim gördüğüm budur…

Bizim Uzak Hedeflerimiz

Siyaseti uzak tutmaya çalışarak, geçtiğimiz yıllarda açıklanan 2023 hedefleri bağlamında belirlenen hedeflere bakıyorum. Kendi uçağımızı yapma veya uzay çalışmalarını ilerletme gibi konu başlıkları ve hemen refleks olarak “biz bunları yapamayız” , “bizim uçağımız uçmaz” söylemleri kafamda tıngırdıyorlar.

Uzaya gidermiyiz veya uçağımız uçar mı bilmem ama bu yolda yapacağımız yatırımlar ve çalışmalar sonucunda bir sürü yan kazanım elde edeceğimizi düşünüyorum.

Yüksek hedefler ve kazanımlar…

Not 1: Amerika uzay macerasında 2 milyon dolar harcayarak çözdüğü sorunu Rusların basit bir kurşun kalemle çözdüğünü unutmayalım. Ama yazının içeriğinin yüksek hedefler doğrultusunda azimli çalışma hedefli olduğunu düşünürsek gereksiz bir detay gibi geliyor bana 🙂

Not 2: Hikayede bahsi geçen kalem aslında bildiğimiz tükenmez kalem değildir. Bilim adamları yatırımlar sonucunda, yer çekimsiz, yüksek veya alçak basınçlı ortamlarda, çok yüksek ve düşük sıcaklıklarda sorunsuz çalışabilen “Uzay Kalemi” ni icat etmişlerdir. Konuyu çıkarlarım doğrultusunda birazcık çarpıttığım için anlayışınıza güvenerek özür dilerim…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s