Akıllı Telefonla Profesyonel Resimler Cekme


Akıllı telefonlar bizler daha hızlı ve doğaçlama resimler çekebilelim diye evrimleşiyorlar. Çok özel bir hazırlık yapmadan, sadece akıllı telefonlarımızı kullanarak amatör fotoğraflarımızı profesyonel çalışmalar haline getirebiliriz.

İşte bir kaç küçük ip ucu:

1. Ayarlarınızı Kontrol Edin

Günümüzdeki akıllı cihazlar bir çok farklı çözünürlükte çekimler yapabilmektedir. Resimleri kullanım alanımıza göre bu değerler farklılık gösterir. Örneğin MMS yoluyla göndermek istediğimiz bir resim küçük boyutlu olmak zorundadır. Dolayısıyla iyi resimler çekmek istiyorsak öncelikle ayarları kontrol edip en yüksek çözünürlüğü seçtiğimizden emin olacağız.

Ayarlarınızı Kontrol Edin

2.  Cihazı Kamera Gibi Tutun

Profesyonel makinelerin net görüntü elde edebilmesinin bir sebebi de ağır yani sabit olmalarıdır. Akıllı cihazların gün geçtikçe küçülmesi ve hafiflemesi nedeniyle resim çekerken ki sabitleme kaybını engellemek için cihazınızı mümkün olduğunca kendinize yakın tutmalısınız. Kollarımızı gererek ve uzatarak yaptığımız çekimler sabitlikten yani netlikten çok uzak olacaktır.

Cihazı Kamera Gibi Tutun

3. Bulanık Resimleri Engellemek İçin Zamanlayıcıyı Kullanın

Çünkü bütün cihazlar fotoğrafçı dostu değildir ve dizgün fotoğraf çekmek biraz sıkıntılı olabilir. Hele ki çekim butonunun pozisyonu ergonomik değilse parmak yogası yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumun avantaja dönüştürmeniz için basit bir yol var aslında. Zamanlayıcıyı kullandığınızda, butona bastıktan sonra makineyi doğrultmak ve net resimler almak için zamanınız olacaktır.

Bulanık Resimleri Engellemek İçin Zamanlayıcıyı Kullanın

4. Zoom için Bacakları Kullanın

Küçük lensli kameralara sahip olduklarından akıllı cihazlardan kaliteli zoom yapmalarını beklemek doğru olmaz. Bu yüzden cihazların sınırlı zoom özellikleriyle yetinmek yerine biraz hareket edip resimleyeceğimiz objeye yakınlaşmamız gerekebilir.

Zoom için Bacakları Kullanın

5. En iyi Uygulamayı Tercih Edin

Bir çok cihaz aldığımız haliyle fotoğraf uygulamasına sahip olsa da genelde bunlar yeterli olmamaktadır. Fakat İphone ve android için oldukça yetenekli uygulamalar mevcut. Instagram, Hipstamatic veya 360Camera gibi yaygın uygulamalar iş görse de sizde istediğiniz özelliklerde (HDR, Panaromik veya Makro çekim) uygulama tercih edebilirsiniz.

En iyi Uygulamayı Tercih Edin

6.Çabuk Başlamak İçin Kısa Yol

Fotoğrafçılık için zamanlama hayati önem taşır (özellikle akıllı cihazlar söz konusuysa). Cebinizde kamera taşıdığını hissetmek istiyorsanız, anlık ve doğaçlama fotoğraf çekebilmeye hazır olmanız gerekiyor.

Çabuk Başlamak İçin Kısa Yol

7. Flash Işığını Dağıtın

Küçük boyutlarına rağmen cihazların üzerinde gelen flash ışıkları oldukça güçlüdür. Fakat boyutlarının küçük oluşu bu kuvvetli ışığın belli noktalarsa odaklanmasına ve görüntünün istenmeyen bir şekil almasına neden olur. Bunun önlemenin McGyver’ ı bile kıskandıracak kadar kolay bir yolu vardır. Flash ledinin üstüne şeffaf bir bant yapıştırdığınızda ışığın dağılmasına ve belli bir noktada odaklanmamasını sağlar.

Flash Işığını Dağıtın

8.  Gün Işığında Bile Flash Kullanın

Kulağa tuhaf gelse de aslında kullanışlı bir ip ucudur. Benzer bir tavsiyeyi buradaki makalede de görebilirsiniz. Gün ışığında flash kullanmanız, güneş ışığına karşı çekim veya göz altı gölgeleri gibi zorlu durumlarla baş edebilmenizi sağlayacaktır.

Gün Işığında Bile Flash Kullanın

9. Farklı Pozisyonları Deneyin

Başlığı okuyunca hınzırlık aklınıza gelse de cebinizde küçük boyutlu bir kameraya sahip olmanızın bir avantajı da farklı açılarda ve pozisyonlarda çekimler deneyebilirsiniz. İyice yere eğilmeyi veya cihazı farklı nesnelerin içine koyarak çekim yapmayı deneyin. Güzel sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

Farklı Pozisyonları Deneyin

10. Az Laf Çok Çekim

Bir fotoğrafılık deyimi derki; “en iyi fotoğraf senin çektiğindir”. Burada kastedilen kullandığınız kameranın kalitesi veya yaptığınız ayarların bir önemi yoktur. Dijital bazlı kamera kullanmanın en iyi getirilerinden birisi de çekim yapmanın bedava olmasıdır. Bir maliyeti olmadığına göre sizi çılgınlar gibi çekim yapmaktan alıkoyan nedir? Güzel bir manzara yakaladığınızı düşünüyorsanız, farklı açılardan bir çok çekim yapın. daha sonrada içlerinden en çok beğendiğinizi kullanabilirsiniz. Seçim yaparken bilgisayarı kullanmayı bekleyin çünkü cihazların küçük ekranları sizi yanıltabilir. Zamanla hangi durumlarda nasıl pozlar almanız gerektiğini de zaten öğreneceksizi.

Az Laf Çok Çekim

Cep telefonlarıyla çekilmiş harika fotoğrafları görmek için tıklayın

Sizlerinde eklemek istediğiniz tecrübeleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s