Sosyal Medya Kullanılarak is Sahibi Olma


Bir süredir boştaysanız iş arama süreci bazen yıldırıcı olabilir. Hala bazılarımız iş arama sürecinde internetten faydalanmasakta, işverenlerin ve arayanların büyük çoğunluğu internetin nimetlerinden faydalanırlar. Sosyal medyayı takip etmek ve diğerleriyle “sosyalleşmek” konusunda interneti iyi kullanabiliyorsak eğer, iş aramak ve bulmak için neden sosyal medyadan faydalanmayalım? Facebook, Twitter veLinkedIn’ den faydalanarak iş bağlantıları kurabilmek için aşağıdaki ip uçlarına bakmakta fayda var.

1.Birazda Facebook Çalışsın

Sosyal Medya Kullanılarak iş Sahibi Olma

2011 yılında tam olarak 18,400,000 Amerikalı facebook üzerinden iş buldu. Bir çoğumuz Facebook’u vakit geçirme amaçlı kullansa da dünyanın en büyük sosyal ağını daha faydalı işler içinde kullanabiliriz. Peki Facebook yardımıyla nasıl iş bulurum derseniz, aşağıdaki ipuçlarını incelemenizde fayda var. 

  • Öncelikle arkadaşlarınızın arayış içinde olduğunuzda haberdar olmasını sağlayın. Profilinizdeki iş durumunu güncelleyin ve arkadaşlarınıza herhangi bir duyumları olup olmadığını mutlaka sorun.
  • Profesyonel toplulukları takip edin. Bu gibi sayfalar size avantaj sağlayabilecek profesyonel arkadaşlar edinmenizde yardımcı olacaktır. Paylaşımlar yaparak, tartışmalara katılarak veya başlatarak, gruplarda ki insanların uzmanlığınız veya yetenekleriniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamalısınız.
  • Profilinizi herkese açık hale getirin. Katıldığınız gruplardan olsun, veya arkadaşlarınızın tavsiyesi üzerine sizi incelemek isteyen işverenler olacaktır. Hatta işe alım sürecinde adayların sosyal medya profillerinin mercek altına alındığı bilinen bir gerçek. Saklayacak bir şeyinizin olmadığını mesajını da vermekten zarar gelmez.

2.  Tweetleriniz İş Bulmak İçin

Sosyal Medya Kullanılarak iş Sahibi Olma

Facebook’un aksine ortak ilgi alanlarına sahip kişilerle iletişim kurmak Twitter’ da daha kolay. Bir kaç basit adımla istediğiniz iş alanıyla ilgili kişilere ulaşıp bağlantı kurabilirsiniz. 

  • Konuyla ilgili #işilanı, #işarama gibi hashtag ları takip edin.
  • Çalışmak istediğiniz firmaların çalışanlarını tespit edin.
  • Fikirlerinizi uyuştuğu profesyoneller ile bağlantı kurun ve fikir alışverişinde bulunun.

3. LinkedIn’ de Var Olmak

Sosyal Medya Kullanılarak iş Sahibi Olma

“İş arayanların Facebook’u” diyebileceğimiz LinkedIn dünyanın en büyük Kurumsal sosyal ağı olarak milyonlara hitap ediyor. Doğrudan bağlantı kurarak veya dolaylı başvurularla LinkedIn den iş sahibi olmanız işten bile değil. 

İstihdamla alakalı paylaşımlar açısından bereketli olan LinedIn de Kurumların profillerini inceleyerek nasıl çalışanlara ihtiyaçları olduğu hakkında veriler toplayabilirsiniz. Açık olan başvuruları takip edip, doğrudan başvuru yapabilirsiniz. 

LinkedIn kullanımıyla ilgili diğer yazıyı da okumak isteyebilirsiniz.

Reklamlar

One thought on “Sosyal Medya Kullanılarak is Sahibi Olma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s