Online Yazarların Dikkat Etmesi Gerekenler


  • Kanka çok güzel konuşuyorsun varya bunları nette bi paylaşsan fenomen olursun
  • Efendim çalışmalarınızın kitlelere ulaşabilmesi için Online olarak yayınlanması şart
  • Evet arkadaşlar, bu günden itibaren her biriniz bir blog yazarı olarak kariyerinizi ilerletmelisiniz

bunlar ve benzeri nedenlerden ötürü Online Yazar olma yoluna girmiş olabiliriz. Bir yazar olarak da marka değerini oluşturmak ve takipçi sayısını artırmak için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda maddeler halinde sıralanmakta.

1. Konu Hakkında Bilgi Vermek

Giriş, gelişme ve sonuç kısımları klasik söylem gibi gelse de giriş kısmında anlatılan konudan bahsetmek oldukça önemlidir. İlk paragrafta konunun nereye varacağını tahmin edemeyen Online Okuyucu devamını okumak istemeyecektir.

2. Kaynak Gösterin

İşe kendi tarafımızdan bakacak olursak yaptığımız çalışmaların izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılmasını istemeyiz. Dolayısıyla kullanıllan kaynakların belirtilmesi oldukça önemlidir.

3.Alıntı Metinler Kullanın

Makalemizde başkalarından alıntılar yapmak  ve anahtar kelimeler üzerinden bağlantılar vermek faydalı olacaktır. Ayrıca konuyla alakalı diğer makalelere göndermeler yapmak ilgi çekici olabilir.

4. Alıntıları Tırnaklama

Metin içinde geçen alıntı bölümleri çift tırnak ile mutlaka belirtilmelidir. Alıntının nerede başlayıp nerede biteceğini açık olarak göstermek unutulmamalı.

5. Dizgiye Önem Verin

Makale henüz okunmadan önce genel görünümüyle cazip gelmeli. Doğrudan herhangi bir değişiklik yapılmadan yazılan yazılar okuyucuyu cezbetmeyeceğinden iyi bir içeriğe sahip bile olsa amacına ulaşamayabilir. Alt başlıklar, madde işaretleri, görsel veya grafik destekli düzenlemeler de ilgi çekicilik sağlanmalıdır.

6. Okuyucu Kaçmasın

Yazınız ilk testi geçi ve okuyucu tarafından ilgiyle okunmaya başladı. Şimdi zor kısma yani aynı ilgiliyi sonuna kadar götürmeye çalışmalısınız. Bunu yapmakta zamanla edinilecek bir tecrübe olsa gerek.

7. Lafı Uzatmaya Gerek Yok

İçerik dolu görünsün diye lafı uzun yoldan anlatmaya veya tekrar ifadeler kullanmaya gerek yok. Zira günümüz okuyucuları kısa ve net olan bilgiyi daha çok tercih edecektir.

8. Gerektiği Kadar Bilgi

Makaleler içinde bilgi aktarımı ne kadar önemli olsa da aşırıya kaçmamakta fayda var. İnsanlara ihtiyaçlarından fazla bilgi yüklemek kaçmaları için bir başka neden olabilir.

9. Vurucu Başlık

Yazınız çok iyi olmasa bile çarpıcı bir başlık öldürücü darbeyi vurabilir. Dikkat çekici, akılda kalıcı ve bilgilendirici olması gibi özelliklerin yazı sıra anahtar kelimelerinizi barındırması kaliteli bir başlığın özelliklerindendir.

10. Kopyala(ma)-Yapıştır(ma)

Makale yetersiz hatta özensiz bile olsa kopyala yapıştır olmasından iyidir. Başkasının yazısını olduğu gibi kullanmak özgün olmaktan çok uzak olacağından hem okuyucu hemde arama motorları için sakıncalı bir durumdur.

11. Özgünlükten Uzak Olmak

Bu kadar blogun içerisinde farkındalık yaratmak hiç kolay olmayacaktır. İnsanların orijinal bulacağı yeni içerikler vermeye çalışın. Çok sık yazıyor olmanız iyi bir iş çıkardığınız anlamına gelmediğini bilin. Orijinallik ve zamanlama anahtar noktalardır. Okuyucuların görmek istedikleri içerikleri sağlıyor musunuz? Yeni içerikler ve yöntemler denemekten çekinmeyin.

Bir çok yazarın bulunduğu Online İçerik dünyasında diğerlerinden öne çıkmak özgün ve farklı içerik oluşturabilmekle mümkündür. Okuyucu kitlesini analiz edip onların ihtiyaçlarına göre orjinal yazılar yazmak hızlı bir şekilde yol almanızı sağlar.

Yukarıda ki 11 maddeye ek olarak sizlerinde eklemek istediğiniz yorumlarınız varsa lütfen bizimle paylaşın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s