Beyaz Perdenin Sesi Olmak


İzledikten sonra tadı damağımızda kalan filmler vardır ya. Hani keşke daha uzun sürse dediğimiz. Belki devamı çekilir çünkü sonunu tam bağlamamışlar filan….

Sinema sever olarak bir filmden beklentimiz yukarıdakiler gibi olsa da kesinlikle unutulmaması gereken bir etken vardır ki bazen farkına varmasak bile, senaryonun, oyunculuğun yani filmin önüne geçebilecek etki bırakabilir izleyicide. Tabi ki filmin müzikleri;

Unutulmayan filmleri şöyle bir aklımıza getirsek mutlaka müziğini mırıldanırız. İlk aklıma gelen BABA – The Godfather filmi ve kesinlikle unutulmayacak olan müzikleridir. Baba filminin unutulmaz başrol oyuncusu şüphe götürmeyecek şekilde tahmin edilebilir. Hatta yazarının Mario Puzo olduğunu da bazılarımız hatırlayacaktır. Fakat filmin unutulmaz müzikleri kimin eseri dediğimizde ise cevap verebilecek sayısı çok az olur diye tahmin ediyorum.

Tabi televizyon dünyasının her zaman hayırlı evladı olan dizi piyasasını da bu durumun dışında bırakamayız. Aynı şekilde etkileyici ve hatırda kalıcı yapımların müziklerinin hedefi 12’den vurduğu su götürmez.

Bu günlerde ki en etkileyici dizi tartışılmaz bir şekilde Game Of Thrones. HBO kanalının büyük bütçeli yapımı şimdiden klasikler arasında yerini almışken tabi ki müzikleri de dikkate değer. Bence artık eser sahiplerine iade-i itibar etmenin zamanı geldi.

Dizinin jenerik müziği kimindir diye araştırırken İran asıllı Alman RAMIN DJAWADI ismi karşıma çıktı. Meğer Game Of Thrones müzikleri kendisinin tek eseri değilmiş. IRONMAN ve Prison Break gibi diğer büyük yapımlar da dahil bir çok eserde imzası bulunan sanatçı aslında çoktan beridir kulaklarımıza misafir olmaktaymış. Çalıştığı yapımlar ve kendisi hakkında bilgi almak isterseniz kişisel sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Oyunculara veya yönetmenlere göre film kategorilendirmesi yaparken bundan sonra müziklerine imza atan sanatçıları da göz ardı etmemek gerektiğine inanıyorum.

Kapanışı efsanevi bir film müziğiyle yapmak doğru olacaktır.

Reklamlar

One thought on “Beyaz Perdenin Sesi Olmak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s