‘Freelance’ Olun Kendi Paranızı Kendiniz Kazanın


Freelance Part-1

freelancing_the_right_fit_for_you

Piyasa koşullarından, sağlık problemlerine kadar bir çok nedenden dolayı evde boş oturuyor olabilirsiniz. Ancak bu para kazanamayacağınız anlamına gelmemektedir. Yeteneklerinize veya tecrübelerinize bağlı olarak evden yaptığınız freelance çalışmaları kazanca dönüştürmeniz artık sizin elinizde.  Hatta bazı durumlarda freelance zorunluluk olmaktan çıkıp cazip bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Sağlayabileceğiniz hizmeti belirleyip uygun şartlarda bağlantılar kurabilirseniz freelance kesinlikle iyi bir seçenektir.

*Peki herkes bu işi yapabilir mi? Eğer siz de kendinize acaba ‘Ben de yapabilir miyim? diye soruyorsanız, aşağıdaki soruları kendinize sorabilir ve vereceğiniz cevaplar sonucunda hayalinizdeki mesleği kendi evinizde istediğiniz zaman zarfında yapıp, yapamayacağınıza karar verebilirsiniz.

 1.Freelance Çalışmak İstiyor Musunuz?

 

bored

Alışılmış bir soru gibi görünse de sorulması gereken ilk soru:

Freelancer olmak istiyor musunuz?’ Bunu gerçekten isteyip istemediğini kendinize sorun. Günlük işinizden hoşlanmıyor olabilirsiniz veya hayatınızın kontrolünü elinize almak isteyebilirsiniz. Fakat iş veya çalıştığınız firmayı değiştirmek hiç bilmediğiniz bir işe başlama ve yeni bir hareket yapmak alışkın olduğunuz çalışma şartlarından daha iyi olabilir.

Günlük işinizi yapmaya devam ederken ekstra bir kaç küçük işle başlayın. Eğer iyi işler bulamıyor ve yoğun yaşantınız arasında ekstra işler için vakit ayıramıyorsanız veya gözünüzde büyümeye başlıyorsa, belki de bu iş size göre değildir. Kararları başkasının aldığı ve maaşın düzenli yatırıldığı bir işi elinizin tersiyle itmeye hazırsanız daha disiplinli ve organize olarak arkadaşlarınız için yaptığınız düşük ücretli işlerin ötesine geçebilmelisiniz. Tabi tüm bunları yaparken de kendi sosyal hayatınızı ve boş zamanınızı ziyan etmemeniz de gerekir.

2. Değişime Hazır Mısınız?

secilmisadam-degisim

Serbest çalışmak, bir şirkette çalışmaktan çok farklıdır. Ancak asıl değişikliği, serbest çalışmaya geçtiğiniz ilk gün fark etmeniz çok zor olacaktır. Eğer yapacağınız işe ilgi gösterirseniz önceliklerinizi değiştirmeniz gerekecektir. Böylece yeni beceriler ve fırsatlar yakalayabileceksiniz. Sonuç olarak sistemli bir şekilde mutasyona uğramış, şekil değiştirmiş ve kendinizi çok farklı bir insana dönüştürmüş olacaksınız.

Bir işletmede çalışmak demek bir gurubun parçası olmak demektir. Bir grubun aktif bir üyesi olmasanız bile hergün bir çevreye dahil olup farklı bakış açılarına sahip başka insanlarla iletişim kurmanız gerekecektir. Eğer ‘Büyük Patron’ ünvanı sizin değilse, aylık geliriniz sabit ve ay başında elinize geçecek miktarı biliyorsanız, çalıştığınız işin başkaları tarafından yönetildiğine alışık olduğunuz ve neyin ne zaman yapılması gerektiğine başkalarının karar vermiş olduğu anlamına gelecektir.

Tüm bunlar freelance çalışmaya başladığınız an değişecektir. Gündelik işlerinize- televizyon izlemek veya ailenizle ilgilenmek gibi-, ayıracağınız zamanı belirleyebilme üstünlüğüne sahip olacaksınız. Ne yapılacağına, ne zaman ve nasıl yapılacağına karar verebiliyor olmanız, yaratıcılık dürtünüzü de harekete geçirecektir. Yapılan iş miktarından biten işlerin ödemelerini alabilmenize kadar birçok nedene bağlı olarak aylık gelirleriniz de büyük farklılıklar olacaktır.

 3. Parayla Aranız Nasıl?

secilmisadam-paraylaarannasil

Her şey para demek değildir fakat serbest çalışan olarak paranın nereden gelip nereye gittiğine ve daha fazla nasıl kazanacağınıza odaklanmanız gerekecektir. Sıkıcı mali mevzular yüzünden serbest çalışma rahatlığınız olumsuz etkilenebilir fakat en azından idare edebilmeyi bilmeniz gerekecektir. Her nerede çalışıyorsanız çalışın vergiler kaçınılmazdır. Vergilerin kapsamını miktarını ve mevzuatını iyice araştırın ki vergi daireleriyle sıkıntı yaşamayın.

Sabit maaşa alışmış bir ev çalışanı olarak kazandığınız ücretin bir miktarını gündelik giderleriniz, vergi veya benzeri ek ödemelerinizi de hesaba katarak belirleyin ve aylık olarak kendinizi maaşa bağlayın. Eğer mümkünse kendi ödemenizi eski sistemdeki gibi alışık olduğunuz miktara göre ayarlayın. Finansal olarak serbest çalışmayla maaşlı çalışma arasındaki dengeyi kurduğunuzda, yapacağınız işlerin değerini belirlemek gibi birçok şey, daha kolay olacaktır. Bu yüzden tasarruf yapın. Hatta eğer yapabilirseniz 3 aylık maaşınıza karşılık gelen miktarı saklayın.

Eğer freelance çalışmaya karar verdiyseniz bazı şeyleri göze almanız gerekir. Emekliliğinizi düşünmek gibi. Hatta düşünmeniz gereken en önemli konu emeklilik bile olabilir. Tüm bu maddi giderlere olumlu yada olumsuz tarafından bakacak olursak tüm bunları karşılamak üzerinize düşen en büyük görev.

4.İşlerinizde Organize misiniz?

secilmisadam-Freelance-3

Eğer evdeyseniz zaten organize olmuşsunuz demektir. İsterseniz bu fikre katılabilir, isterseniz katılmayabilirsiniz. Fakat şunu bilmek gerekir ki birden fazla kişinin çalıştığı, hiyerarşinin ve iletişim kanallarının olduğu bir firma her zaman başarıyı yakalamıştır. Tüm bunlar şirketin ana dişlilerin çalışmasını sağlayan yağ görevini görür. Fakat siz evde çalışmaya karar verdiğinizde işiniz zor olacak olsa da, hala freelance çalışmak için geçerli nedenlere sahipsiniz.

Zaman yönetimini iyi yapmalısınız. Neye ihtiyacınız var, aynı anda neler yapabilirsiniz veya yapacağınız işe harcayacağınız eforu neye göre fiyatlandıracaksınız, gibi sorulara cevap ararken mümkün olduğunca doğru cevabı bulabilmek için düşünmeye zaman ayırmalısınız. Araştırma yapmak, mail yazmak veya çalışma raporları yazmak gibi sıkıcı işler için harcanan vakti küçümsemeyin. Güzel iş çıkarmak ve karşılaşacağınız sorunlara yaratıcı çözümler üretebilmek için – ki serbest çalışmayı tercih etme nedeniniz olabilir. Unutmayın zamana ihtiyacınız var. Ayrıca hayatınızı daha yaşanabilir kılan eğlence, hobiler veya dostlarınızla ilgilenmek gibi aktivitelere de zaman ayırmanız gerekmektedir. Kendi tercihiniz olan çalışma şekli ve hayatınız arasında ki dengeyi kurmak yine sizin elinizde…

Proje yönetimi kavramı, zaman yönetiminin süslü söyleniş şeklidir. İş yükü altında ezilmek, masabaşında Post-It lere sürekli birşeyler yazmak, hatırlatıcı yazılımlara paralar vermek, ne gerekiyorsa yapın. En basit düzeyde, herhangi bir günün herhangi bir aşamasında, şu sorunun cevabını verebilmeniz gerekiyor: “Şu anda proje ne durumda?”.  Üstlendiğiniz işe bağlı olarak, kendi kendinizi organize etmeniz gerekiyor. Bu durumda işleri yoluna koyabilmeniz için ne gibi numaralara ihtiyacınız olduğunu veya iletişim, raporlama gibi işin getirisi diğer angaryaları da halledebilmek için ne cambazlıklar yapmanız gerektiğini belirleyebileceğiniz milyonlarca yol var. Sadece bir tanesine sahip olduğuzdan emin olmanız yeterli.

Rutininiz olsun. Serbest çalışan olarak, iş yapmak, iş bulmak, insanlara ne iş yaptığınızı anlatmak, iş bitiminde geri dönütler almak, yemek yemek, video izlemek ve eğlenmek gibi. Aylık planlar yapın ve bunu yaparken, faturaları ödemek, e-postaları cevaplamak, proje ilerleme raporlarını yazmak gibi aylık/haftalık/günlük aktiviteleri de hesaba katmayı unutmayın. Serbest çalışma hayatının getirisi olan yaratıcı ve eğlenceli yaşam tarzını gereksiz rutinlerle kendinize zehir etmeyin.

Bu tarz çelişkileri olan bir iş için günlük mesainizden vazgeçmek istemeyebilirsiniz fakat yukarıdaki 4 soruya olum cevap verebildiğinizi düşünüyorsanız serbest çalışma (freelance) tam size göre diyebiliriz.

secilmisadam-freelance-4

Bu Yazıdan Faydalanabildiniz mi? Sizinde eklemek istediğiniz bir şey veya önerileriniz varsa bize yorum olarak bildirebilirsiniz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s