Amatör Fotografçılar için 10 Profesyonel Tavsiyesi


Fotoğrafçılığı seviyorsun fakat DSLR ve SLR arasındaki farkı bilmiyorsun. Makineyi elinden düşürmüyorsun ama peki ya Tripod ? Profesyonel fotoğrafçılardan bir kaç ip ucu almanda fayda var gibi.

Başlangıç seviyesinden uzmanlığa kadar, çok geniş bir alandır fotoğrafçılık. Eğer henüz başlangıç aşamasındaysan, profesyonellerin yıllar boyunca edindiği tecrübelerden faydalanarak yeteneklerini geliştirmenin keyfini sürebilirsin.

Aşağıda bulacağın bu ipuçları bir kaç profesyonelin görüşü alınarak derlenmiştir. Güle güle kullan 🙂

Kamerayı Kendine Yakın Tut: Bir çok amatör kollarını gererek kamerayı yüzünden uzakta tutma eğilimdedir. Bunu yaptığında tüm pozu istikrarsızlaştırabilir ve görselin netliği düşürebilrsin. Bunun yerine kameraya vizörden bak ve en iyi odaklamayı yapmaya çalış.

10 Pro Tips for Amateur Photographers

Zamanlayıcıyı Kullan: Tecrübesiz eller çekim yaparken minik, kontrolsüz ve istenmeyen hareketlere neden olabilir ki buda resmin bulanık çıkmasına neden olur. Mesela gece modunda çekim yapken en ufak titreşimlerin fotoğrafta buyuk bozulmalara ve netlik kaybına neden olduğunu bilmelisiniz. Eğer zamanlayıcıyı kullanırsan deklanşöre bastıktan sonra sabitlemeyi sağlamak için bir kaç saniye kazanabilirsin.

Gün Işığında Flash Kullan: Kulağa tuhaf gibi gelse de işe yarar. Öğle vakti güneşin en tepede olduğu haldeyken flash kullandığında kamera beklenmedik açılardan gelebilecek ışık kaynaklarını ve sert kontrast sorununu tolere edebilir. Özellikle ışık kaynağına karşı çekim yapıyorsan kesinlikle işe yarayacaktır.

10 Pro Tips for Amateur Photographers

Bacaklarınla Zoom Yap: Yakın görüntü mi lazım ?  O zaman ışığın yetersiz olduğu durumlarda birazcık yaklaş. Kameranın kendi Zoom özelliği kullanışlı olsa da (hele ki çok amatör olmayan makinelerdeki zoom fonksiyonları) seninde fark edeceğin gibi görüntü kalitesinden ödün verebilir bu yüzden makinamızın zoom özelliğine tekrar bakalım optik zoom değil ise görüntü üzerinde noise green gibi kötü etkiler yaratabilir . Bir kaç adım atarak bir miktar zoom mesafesinden kar edebilir ve görüntü kalitesinden de ödün vermemiş olursun.

10 Pro Tips for Amateur Photographers

Farklı Pozisyonları ve Açıları Dene:  Kendini tek bir pozisyona konumlandırma. Farklı açıları denerken cesur ol ve deneysel çekimler yap. Hangisinin sana kazandıracağını bilemezsin. Ortalıkta gezinerek farklı pozisyonların zorlukları ve zayıf noktaları hakkında da bir çok şey öğrenebilirsin.

10 Pro Tips for Amateur Photographers

Dijital Fotoğraf Düzenlemesini Öğren: Bu hile demek değildir. Dünyanın en iyi fotoğrafçıları, aynı zamanda teknolojiyi kullanarak yapıtlarını görsel açıdan zenginleştirirler. Fotoğraf editleme uygulamalarıyla çalıştığında fotoğrafından daha fazlasını elde edebileceğin gibi, contrast, renkler, ışık ve diğer önemli faktörleri de öğrenmiş olursun.

Oku: Fotoğrafçılık sanat, bilim ve teknolojinin kombinasyonudur. Konuya dahil olan bir çok teori ve bilgi mevcut. Eğer gerçekten fotoğrafçılığı öğrenmek istiyorsan, jargonu ve en azından temel bilgileri öğren.

Kart Okuyucun Olsun: Diğerlerinin yaptığı gibi USB kablosunu kullanayım deme. Normal hızlarda transfer yapabileceğin bir hafıza kartı okuyucu edin.  Her profesyonel fotoğrafçının iyi bildiği şey USB kabloyla aktarım yapmaya çalışmanın ne kadar can sıkıcı olduğudur. Sadece birkaç liraya mal olur fakat bir sürü zaman kazanırsın.

10 Pro Tips for Amateur Photographers

Makineden Silme: Makinenin minik ekranında ne kadar berbat görünürse görünsün, bir fotoğrafı silmeden önce biraz sabır göster. Görselin normal çözünürlük halini doğru düzgün görmeden acele karar vermene gerek yok. Eğer hala kötü bir fotoğraf ise, bak ve nerede yanlış yaptığını görmeye çalış.

Sadece Çek ! Her şeyi düşünme, tereddüt etme ve zamandan tasarruf etmeye çalışma. Yapabildiğin kadar çekim yap. Deneyim kazandıkça kendine güvenin de gelecektir. Arada çok güzel fotoğraflar da çekebilirsin. Büyük bir olasılıkla dijital bir makine kullandığından sana bir maliyeti de olmayacaktır. Makine çalışsın. Gelişim böyle olur.

10 Pro Tips for Amateur Photographers

Eğer seninde paylaşmak istediğin tecrüben varsa ki olduğuna eminim, yorum bırakmaktan çekinme…

Reklamlar

One thought on “Amatör Fotografçılar için 10 Profesyonel Tavsiyesi

  1. Geri bildirim: Akıllı Telefonla Profesyonel Resimler Cekme | secilmisadam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s