Nefret Ettigin Patronla Çalısma Sanatı


Bu durum nerdeyse çalışan herkesin karşılaşabileceği bir şey. Haftanın her günü hayatınızı çekilmez kılan insanlarla birlikte çalışmak için erkenden kalkmak enerjinizi bitirir. Fakat böyle olmak zorunda değil. Durumu bu kadar çekilmez olmaktan kurtarıp durumunuzu tekrar değerlendirebilmeniz için bir kaç ip ucunu aşağıda bulacaksınız.

İğneyi Kendine

İşe olumlu tarafından bakmaya çalışın. Hısmınızla olan ilişkinizi değerlendirmek size çok yeni bakış açıları kazandıracaktır. Patronunuzun hang hareketi canınızı sıkıyor? Problemlerin ne kadarı kişisel ve ne kadarı sizden kaynaklanıyor? Durumu dikkatli  bir şekilde incelediğinizde ve problemi iyi analiz ettiğinizde görmezden gelebileceğimiz sıkıntıları keşfedebiliriz. Hatta kendi değer yargılarımızı bile yeniden gözden geçirmek zorunda kalabiliriz.

secilmisadam-sorunlu-patronla-calisma-sanati (6)

Baklayı Çıkar

Patronunuzla bir görüşme ayarlayıp birlikte çalışma metodlarınızı belirleyebilirsiniz. Sizden tam olarak ne beklendiğini açık ve net olarak belirlemeye çalışın. Ayrıca sizde beklentilerinizi, sınırlarınızı belirtip, saçma önerileri varsa öyle düşündüğünüzü çaktırmadan alternatif önerilerinizi sunabilirsiniz. Bu tarz patronların sizin hayatınızı kolaylaştırmak gibi bir derdi olmasa da “daha verimli çalışma” önerisine karşı koyamazlar.

secilmisadam-sorunlu-patronla-calisma-sanati (2)

Küçük Şeylere Takılma

Küçük şeylerle canınızı sıkma fırsatı yakalayan bir patron felaket derecede sinir bozucudur. Öyledir ki konuştukları zaman uçakta ağlayan bebeğin sesi gibi sinirlerinizi zorlayabilir. Veya bazen hiç takdir edilmezsiniz. Aslında bunlar takılmamanız gereken veya görmezden gelebileceğiniz küçük şeylerdir. Hayatın bir mücadele olduğunu ve bu gibi durumlarla her an karşılaşabileceğinizi unutmayın. İnsani farklılıkları görmezden gelebileceğiniz gibi bunların enerjinizi tüketmesine izin vermeyin.

secilmisadam-sorunlu-patronla-calisma-sanati (3)

Asıl Meseleye Odaklan

Diyelim ki çalışkanlıkta ve kibarlıkta patrona fırsat vermiyorsunuz fakat hala yaranamadınız. Almanız gereken bir terfiyi kaçırdınız veya son bir kaç yıldır herhangi bir terfi veya teşfik görmezden geliniyor. Ayrımcılık veya dışlanma gibi durumlardan herhangi birine devamlı maruz kalıyorsanız tehlikenin farkına varın!

secilmisadam-sorunlu-patronla-calisma-sanati (4)

Kayıt Tut

Oldukça faydalı bir etkinlik.  Patronunuzla yaşadığınız her etkileşimi kayıt altına almanız, daha sonrasında üst mercilere iletebilmeniz veya resmi işlem yaptırabilmeniz açısından işe yarayacaktır. Ayrıca patronunuzun hangi konuda nasıl tepki verdiğini çözmeniz veya ikiniz arasında sorun çıkartan konuları tespit etmenize yardımcı olacaktır. Ama hepsinden öte yazmak size kendinizi iyi hissettirecektir. Sadece kayıtlarınızın emin ellerde olduğundan emin olun ve başkalarının gözelerinden uzak olmasını sağlayın.

secilmisadam-sorunlu-patronla-calisma-sanati (5)

Elveda Deme Vakti

Normal şatlarda istenmeyen bir şeydir. Bir işten diğerine atlamak CV nizde de iyi durmaz ve yeni bir işte daha iyi bir patron olacağını kimse garanti edemez. Fakat olur da ayrılmaya karar verirseniz bunun iyi şartlarda olduğundan emin olun…

Reklamlar

2 thoughts on “Nefret Ettigin Patronla Çalısma Sanatı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s