Etkili içerik Nasıl Yazılır?


Eğer online iş yapmak istiyorsanız, online yazabilmeyi öğrenmelisiniz. İçerik oluşturmak okadar önemlidir ki kaliteli online içerik için “candır” diyebiliriz.

İster kişisel blog olsun ister online bir işletme, hatta cv lerde bile kaliteli içerik anahtar rol oynar. Web sayfanızın ziyaretçilerinin davranışları veya muhatabınız üzerinde bırakacağınız izlemin içerike doğrudan alakalıdır.

Peki profesyonel online içerik yazabilmek için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Kendi Alanınızda İçerik Araştırması Yapın

Kendi alanınızla ilgili paylaşım yapan büyük bloglara ve içeriklerine aşina olmanız çok önemli. Sektörel jargonu, yenilikleri ve zorlukları takip edin. Bunlar hakkında doğrudan içerik yazmasanız bile bilgi sahibi olmanız, kendi içeriğinizin kalitesini artıracaktır.

Ayrıca çok okumak, kendi sayfanıza ait oluşturacağınız içerikleri daha fazla sorgulamanıza ve yeni fikirler geliştirmenize vesile olacaktır. Kendinize has söyleminiz olmasını ve deneyim kazanmanızı sağlayacaktır.

How to Write Killer Content for the Web

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Bildiğiniz gibi bir ofis ortamında çalışma arkadaşlarımızla konuştuğumuz gibi çocukluk arkadaşlarımızla konuşmayız. Çünkü muhatabınızla nasıl iletişim kuracağınıza kolay adapte olursunuz. Aynı sistemi online okuyucularımıza da uygulamalıyız…

Eğer hedef pazarınız genç kitleden oluşuyorsa onların gözüne hoş gelen, eğlenceyi çağrıştıran ve belki birazda argo içeriklerle hitap edebilirsiniz. Eğer ev tüketicilerini hedef alıyorsanız, kesinlikle güven veren deneyimli ve etkileyici tona geçmelisiniz. Müşteri üzerinde kalıcı ve çarpıı etki bırakma k onların ne istediğini anlamaktan geçer. Gerekmedikçe aşırı detaylara girmemeli, gereksiz bi şekilde komik olmaya çalışmamalı veya patronluk taslamamalıyız.

How to Write Killer Content for the Web

Hareketi Hedefleyin

İçeriğiniz zarif ve etkileyici olsada istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Neden? Çünkü içerik okuyucuyu harekete geçirici olmayabilir. Yazılarınız okuyucularınızı sayfanızı beğenme, ürününüzü satın alma, etkinliklerinizi takip etme veya facebook sayfanızı ekleme gibi hedefleri gerçekleştirmeye ikna edebilmelidir.

Kaçınmanız gereken tek şey ise pasif komutlardır. “Yaşamınız bizim ürünlerimiz sayesinde güzelleşir” değil, “Ürünlerimiz yaşamınızı geliştirir” olmalı. Hatta en güzeli doğrudan Harekete Geçirici dediğimiz olaydır. “Ürünlerimizi Kullanarak Yaşamanızı Geliştirin” doğrudan ve açık olarak yönlendirmedir.

Net Olun-Pratik Yapın

Eğer online olarak içerik yazıyorsanız, akıcı ve net olma konusunda pratik yapmanız gerekiyor. Alıştırma yapmak için işinizi tanımlayan 500 kelimelik bir makale yazmakla işe başlayabilirsiniz. Daha sonra kaliteden ödün vermeden 300 kelimeyle tekrar yazın. Sonrasında eğer cesaretiniz varsa 200 kelimeyle tekrar yazmayı deneyin. Yazdığınız metin kısalmasına rağmen kalitesini ve profesyonelliğini koruduğunu görünce, yapabileceklerinizden etkileneceksiniz.

How to Write Killer Content for the Web

İkinci Bir Çift Gözden Fikir Alın

Çok titiz bir çalışma yapmış olsak bile ikinci bir kişinin görüşünü almaktan zarar gelmez. Günümüzde bir çok hata denetimi veya yazım yanlışı kontrolü uygulaması olsa da eğer bir profesyonel olmak istiyorsak bunlar yeterli gelmeyecektir.

Burada maksat sadece hataları ve yazım yanlışlarınız düzeltmek değildir. Bir diğer kişi sizin bir yazar olarak yapamayacağınız gözlemi yapabilir. Geri dönüt almak ve fikir alışverişi yapmak kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Yardım istemeyecek kadar gururlu olmanıza gerek yok. Arkadaşlar bunu için varlar…

Çevirinin Orjinali için

Reklamlar

3 thoughts on “Etkili içerik Nasıl Yazılır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s