18 Mart…


Bu günün diğerlerinden farkı ne. Bugün herkes Türk olmanın gururunu mu yaşıyor. Bu Vatanın bir karış toprağını bile düşmana vermemek için canını, malını, ailesini hiçe sayan, bir dakika bile tereddüt etmeyen dedelerini mi anıyor. Veya gün içinde sadece bir kaç dakika ayırıp ruhlarına bir fatiha belki?

Bu gün bol bol Çanakkale Mehmetçik menüsü diye bişiler paylaşılacak. Birde 18 in sekizini yan çevirdimi tamam. Hele bide Seyit Onbaşıyı andık mı tamam. Yapacak pek bişi kalmadıysa gündelik işlere devam.

531542_140701482771958_454681271_n

İyide be adam bunda ne var yani. Yanlış mı bunları yapmak? Hem sen ne yapıyorsun bakalım? Bunları eleştirdiğine göre daha iyi bir şeyler yapıyor olmalısın dediğinizi duyar gibiyim demek isterdim ama muhtemelen buraya kadar okuyan kişi sayısı çok az. Malum gündelik işler, telaşlar falanlar, filanlar…..

Ne yapılmalı kısmını açmak istiyorum. Mesela Mehmetçik menüsü paylaşımını görünce hepimizin içi sızlıyo fakat o kadar çok yiyoruz ki nasıl eriteceğimizi dert ediniyoruz. Burdan çıkarılması gereken mesaj: az yiyin veya menü paylaşmayın değil. İstediğiniz kadar yiyin ama şükrederek yiyin. O zamanın şartlarında yokluk içinde bi tas kuru üzüm hoşafıyla canını vermeye koşarak gidebilen dedelerimize şükrederek yiyin. Önce şükredelim sonra tıksırana kadar yiyelim sonra tekrar şükredelim.

Hele kendi cenaze namazını kılan Mehmetçiği görünce cinlerim tepeme çıkıyo. Bizler ki caminin yolunu bayramdan bayrama hatırlayan bir nesil olarak onların niyazlarından prim yapmaya hakkımız yok. Sen besmele bile çekme, ondan sonra 18 Martta “Vatan Böyle Kurtarıldı“.

Vatandaş olarak, “Türk Vatandaşı” olarak, aç kalmamıza, yokluk çekmemize veya savaşlarda ölmemize gerek yok. Sırası geldiğinde zaten yapabileceğimiz şeyler bunlar. Önemli olan ferah zamanlarda Vatanı ileri götürmeye çalışmak. Hırsızlık, dolandırıcılık, kopyacılık yapmamak. Herkesin üzerine düşeni yapması o Şehitler kadar olmasa da Vatanın kurtuluşuna hizmet edecektir. Mesela bir öğretmen nasıl ki öğrencilerini yetiştirmek üzere elinden geleni yapmalıysa öğrencide okadar çabalayacak, okuyacak, adam olacak.

Bir müteahhit çalmıcak, bir taksici dolandırmayacak, bir polis istemeyecek, çalışmak yerine dilenmicek bir vatandaş ki memleket kalkınacak.

Dedelerimiz ölerek kurtardılarsa memleketi sende onurlu bir şekilde “yaşayarak” kurtaracaksın ve onların ruhunu rahata erdireceksin.

Eğer üzerine düşeni yaptığına inanıyorsan nasıl istiyorsan öle hatırla 18 Martı. Veya bırak bi günlük milliyetçiliği yapmasan da olur…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s