Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri


WordPress’in bu kadar popüler olmasının ardında yatan temel sebeplerden bir tanesi de neredeyse sonsuz sayıda olan eklentileridir. Yapmak istediğiniz şey ne olursa olsun, o konuyla ilgili bir eklendi veya araç bulabiliyorsunuz. Sosyal paylaşım butonları, e-posta listeleri düzenleme, static html dosyaları oluşturma, vs vs.. Bu tip ekstra özellikler sunan eklentilerin yanı sıra, blogunuzun hızını geliştirebilmek için kullanabileceğiniz eklentiler de mevcut – ki bunlardan en çok kullanılanları genelde görsellerin yüklenme hızını artırmakta kullanılan, resim sıkıştırma eklentileri oluyor.

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (9)

Sitenizin hızını artırmaya yönelik bu eklentilerden en çok kullanılanlarını sizin için bir araya topladık. Bakın, beğenin ve kullanın!

 

1- Hammy

Bu eklenti sitenizdeki içeriklerde bulunan görsellerin optimizasyonunu yapmak için kullanılıyor. Sitenizdeki görsellerin otomatik olarak farklı boyutlu hallerini oluşturuyor ve kullanıcılar hangi cihazla giriş yaparlarsa yapsınlar resimler her zaman onların ekran çözünürlüklerine uygun büyüklüklerde görünüyor. Site duyarlılığını artırmaya yönelik oldukça basit bir eklenti.

Bu eklenti sayesinde görseller zaten hazır olarak bulunduğundan sitenizin genel yüklenme süresi de düşmüş oluyor. Kurulumu kolay ve ayarlar 3 farklı set halinde.

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (8)

 

2- Lazy Load

Bu eklenti kullanıcı resmi görene kadar resmin üst hafızaya yüklenmesini geciktiriyor. Böylece sitenize tıklanıldığı anda siteniz açılıyor, resimler ise sonradan, lazım oldukça yüklenmeye başlıyor. Kullanmaya başlamak için yalnızca kurun ve aktive edin, ayar yapmanıza gerek yok. Server bandwith kullanımını etkili oranda düşürür.

 

3- Imsanity

Bu eklenti önceden sizin belirleyeceğiniz rakamlara göre, yüklenilen resimlerin boyutları büyükse otomatik olarak küçültüyor. Yapmanız gereken tek ayar maksimum resim boyutunu belirlemek.

Resimleri upload ederken bu program otomatik çalışıyor. Bu eklenti ayrıca toplu halde yeniden boyutlandırma işlemi yapmak için de kullanılabiliyor.

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (7)

 

 

4- WP Parallel Loading System

HTTP 1.0 yüzünden, bir domain üzerinde normalde izin verilen maksimum bağlantı sayısı ikidir. WP-PLS sayesinde sitenizde otomatik olarak alt domainler oluşturulur, böylece dosya indirme işlemlerinde bile iki dosya inerken beklemek zorunda kalmazsınız, üçüncü, dördüncü, beşinci dosyalar da aynı anda indirilebilir – ki bu da sitenizin daha hızlı çalışması anlamına geliyor.

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (6)

 

5- CW Image Optimizer

Kaliteden ödün vermeden resmin boyutlarını mı düşürmek istiyorsunuz? Bu eklenti bu isteğinizi karşılamak konusunda oldukça başarılı. Anca, ayarlarını yapmak çok da kolay değil açıkçası, özellikle de paylaşımlı bir host servisi kullanıyorsanız.

Çok sayıda görsel ile uğraşıyorsanız tasa etmeyin, aynı anda birçok resmi optimize edebiliyorsunuz.

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (5)

 

6- EWWW Image Optimizer

Bu eklenti de, bir önceki gibi, resmin kalitesine dokunmadan boyutunu düşürür. Kurulumu kolay olmasına rağmen geliştirici adım adım kurulum rehberi de hazırlamış. Bu da aynı anda çok sayıda resim optimizasyonu yapabiliyor.

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (4)

 

7- PB Responsive Images

Bu eklenti sayesinde sitenizin boyutları kullanıcının cihazının ekran çözünürlüğüne göre otomatik şekilleniyor, kodlama yapmaya gerek kalmıyor. Görsellerin boyutlarıyla ilgili oran ayarlarını yaptığınız zaman onlar da otomatik olarak boyut değiştirebiliyor.

Mobil veya tablet üzerinden sitenizi kullanan kullanıcılar için oldukça iyi bir güzellik!

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (3)

 

8- WP Smush.It

Bu eklenti, Yahoo’nun Smush.It servisini WordPress üzerinde kullanmanızı sağlıyor. Resimlerin boyutlarını otomatik olarak düşüren bu eklentinin çalışması için ayar yapmanıza gerek yok.

Sadece yükleyin ve aktive edin. Yüklenen her türlü görseli otomatik olarak sıkıştıracak ve boyutlarını düşürecektir.

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (2)

 

9- Parallelize

Bu eklenti de Parallel Loading System’de olduğu gibi, aynı anda ikiden fazla sayıda dosya indirme işlemi yapılmasına izin veriyor. Çalışma yöntemi yine alt domainler oluşturmaktan geçiyor. Yani her şeyiyle aynısı.

Bu programı ayarlamak aslında kolay ama hata yaptığınızda sitenizin çökmesine neden olabilir. O yüzden verilen yönergeli adım adım takip edin, hata yapmamaya dikkat edin.

Görsellerin Performansını Artıran WordPress Eklentileri (1)

Kaynak: cetvel.co

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s