Kediler Artık Ciyaklamayacak…


Yeni nesil çöp konteynerlerini görmüşsünüzdür. Eskilerinden farklı olarak daha hijyenik ve kullanışlı geliyorlar bana. Kaldı ki çocukluğumdan hatırladığım çöp toplama sistemine hatırlayınca mevcut sistem bile oldukça modern.

copO zamanları hatırlamak gerekirse mahalle halkı çöplerini, eğer yapabilirse poşetlere koyar (ağzını bağlamak nadiren görülürdü),haftanın belli bir gününde gelecek çöp kamyonuna kadar bekletilmek üzere sokağın bir köşesinde bütün marifetini sokağa akıtırdı. O yüzden eskiden sinekler daha babayiğitti. Hele çöp kamyonlarının akıttıkları konsantre sular yok mu? Asfalttaki izleri ve kendine has ağır kokusunu takip ederek çöp kamyonunu rahatça bulabilirdiniz. Evlerde bir telaş olurdu çöp toplama günlerinde. Ya kaçırırsak çöp arabasını?
Bakmayın görselde ki BİM poşetine. O zamanlar BİM yoktu. Bu kadar bol poşette yoktu…
Tabi sonra hayatımıza çöp konteynırları girdi. Yaşam standardının bi nebze artması olarak değerlendirebilirim bunu. Sonuçta çöp konacak yerler vatandaşın değil belediyelerin tercihine göre belirleniyordu. Artık çöpler sokak kaldırımlarında değil belirli köşe başlarındaydı. Hatta ağzı kapanabilen konteynırlar bile vardı ki medeniyete bi adım daha, az kaldı.
Tabi şehirlerin doğal hayatını da dışarda tutamayacağım. Mesela kediler… Ah o kediler… Konteynırın yanından masumca geçen insanlara viyaklamak suretiyle korkulu anlar yaşatmaya başladılar. Bazen bundan zevk aldıklarını bile düşünmüyor değilim.
Tabi şimdi daha gelişmiş modeller de kullanılmaya başlandı. Geçenlerde yaşadığım semtte de uygulama geçirilmiş olan yeraltı çöp konteynırları. Aslında düşününce çok doğru bir uygulama. Ne kokan çöpler, ne asfalta işeyen çöp kamyonları, nede viyaklayan kediler.
temiz konteyner
Ne kadar iyi bir hizmet, keşke her belediye bu hijyenik uygulamayı kullansa diyordum…..
Taki içine girmeye çalışan aç bir kedi görene kadar…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s